ŻELEŹNICA - Parafia pw. św. Mikołaja

Niedziela i Święta: 08:00 , 12:30 ,
Święta zniesione: 09:00 ,
Dni powszednie: 08:00 ,

Rys historyczny: Żelazne Nogi (później Żeleźnica) były wsią królewską. Pierwotna kapli­ca drewniana pw. św. Mikołaja – na miejscu wypadku, jakiemu uległ Kazimierz Wielki 8 wrze­śnia 1370 r. – powstała pod koniec XIV w. Parafia została utworzona około 1511 r. Kościół spłonął w 1617 r., a na tym samym miejscu wybudowano nowy. Kościół znów spłonął w 1866 r. Obecny zbudowany także na miejscu spalonego, powstawał w latach 1866-1870 staraniem ks. Filemona Kucharskiego. Poświęcił go w 1871 r. ks. Franciszek Górski, dziekana konecki. Świątynia została powiększona w latach 1890-1892 staraniem ks. Eustachego Nowakowskiego. Prace dokończył w latach 1893-1898 ks. Jana Służewski. Kościół jest położony na nasypie nad rzeką Czarną, jest jednonawowy i wzniesiony z kamienia.

Do parafii należą: Józefów, Kajetanów, Krogulec, Mojżeszów, Nowiny, Stara Wieś, Żeleźnica.