MNISZEK - Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Kostki

Niedziela i Święta: 07:30 , 09:00 , 11:00 ,
Święta zniesione: 07:30 , 09:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:30 , 08:00 , 17:00(środa; 16.00 zima),

Rys historyczny: W Ciepłej (dziś na terenie parafii Wysoka) powstał ośrodek kościelny, prepozytura benedyktynów świętokrzyskich w drugiej połowie XII lub na początku XIII w. Ośrodek był prawdopodobnie fundacji książęcej Bolesława Wstydliwego. Po 1374 r. a przed rokiem 1408 translokowany został do Mniszka, który do połowy XV w. był własnością bene­dyktynów, a potem do 1819 r. cystersów z Wąchocka. Parafia powstała tu przed 1462 r. Ko­ściół drewniany spłonął w 1630 r., nowy drewniany zbudowany został w tymże roku przez ks. Andrzeja Gładysza przeora z Wąchocka. Rozebrano go w 1861 r. Obok niego zbudowana została w 1667 r. murowana kaplica pw. św. Józefa z fundacji Józefa Jana Odrowąż Kietlińskiego właściciela Korycisk. Obecny kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Kostki, według projektu Antoniego Rucińskiego z Radomia, zbudowany był w latach 1862-1865 staraniem ks. Jakuba Stępniewskiego. Konsekrował kościół w 1868 r. bp Józef Michał Juszyński. Kościół jest jednonawowy.

Do parafii należą: Chałupki Łaziskie, Chronów Kol. Dolna, Chronów Kol. Górna, Chronów Wieś, Głogów, Kaleń, Konary, Koryciska, Łaziska, Mniszek, Ro­gowa, Wawrzyszów, Wawrzyszów Kol., Wymysłów, Zadąbrów.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109