PRZYSUCHA - Parafia pw. św. Jana Nepomucena

ks. kan. Stanisław Czesław Traczyński

ks. mgr Mariusz Molenda Wikariusz

ks. mgr Norbert Piwnik Wikariusz

Niedziela i Święta: 07:00 , 07:00 wakacje, 08:30 , 08:30wakacje, 10:00 , 10:00wakacje, 11:15 , 11:30wakacje, 12:30 , 17:00 , 17:00wakacje,
Święta zniesione: 07:00 , 10:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 06:30 , 07:00 , 07:00wakacje, 07:30wakacje, 07:00 , 17:00 , 17:30 , 18:00wakacje,

Rys historyczny: Pierwsza wzmianka o Przysusze pochodzi z 1415 r. w XVI w. należała do Męcinów, a od końca XVII w. do Czermińskich herbu Wieniawa. Na wniosek kasztelana Antoniego Czermińskiego, który sprowadził niemieckich rzemieślników wyznania luterańskiego, August II lokował miasto Czermin w 1710 r. na prawie magdeburskim wokół rynku niemieckiego. Posiadali oni własną świątynię i cmentarz. Lokacja ta wywołała sprzeciw opata sulejowskiego Bernarda Wierzbowskiego, właściciela pobliskiego miasta Skrzynna, obawiają­cego się konkurencji gospodarczej. W tym samym mniej więcej czasie, najprawdopodobniej około 1723 r. powstało miasto żydowskie w Przysusze wokół własnego rynku i później wybu­dowanej synagogi, która powstała za zgodą arcybiskupa gnieźnieńskiego Władysława Łubień­skiego ok. 1777 r. Znaczenie miasta wzrosło wraz z rozwojem metalowych zakładów przemy­słowych. Kaplica katolicka prywatna w dworku Czennińskich istniała od końca XVII w. W niej sprawowali nabożeństwa księża ze Skrzyńska. Pierwotny kościół z fundacji Franciszka Dem­bińskiego powstał około 1764 r. z drewna modrzewiowego, kryty gontem, z dwiema wieżami krytymi blachą cynkową. W kościele sakramenty sprawował ksiądz z tytułem kapelana. Parafia została erygowana w 1779 r. z wydzielonego terenu parafii Skrzyńsko. Kościół obecny, z fun­dacji Urszuli z Morsztynów Dembińskiej starościny wolbromskiej, wybudowany był w latach 1780-1786, a konsekrowany pw. św. Jana Nepomucena i św. Ignacego Loyoli w 1786 r. przez bp. Jana Mikołaja Dębowskiego, sufragana gnieźnieńskiego. Restaurowany wewnątrz był w la­tach 1985-1989 staraniem ks. Bolesława Szymańskiego. Restauracja zewnątrz miała miejsce od 1993 r. staraniem ks. Edwarda Warchoła i ks. Stanisława Traczyńskiego. Kościół jest w stylu klasycystyczny, z elementami baroku, wzniesiony jest z kamienia ciosowego i cegły na zaprawie wapiennej.

Do parafii należą: Przysucha - ul.: 11 Listopada, Aleja Jana Pawła II, Armii Krajowej, Brzozowa, Chopina, Cicha, Dembińskich, Dworcowa, Grodzka, Ko­nopnickiej, Krakowska, Kręta, Krótka, Ks. Ściegiennego, Legionów Polskich, Lubelska, Ogrodowa, Partyzantów, Plac 3 Maja, Plac Kard. Wyszyńskiego, Plac Kolberga, Plac Żeromskiego, Polna, Porucznika Madeja, Przemysłowa, Radomska, Sienkiewicza, Sportowa, Szkolna, Świętokrzyska (nr 1-22), Targowa, (nr 1-45), Warszawska, Wiejska, Żytnia oraz miejscowości: Jakubów, Kozłowiec, Lipno, Pomyków.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109