RUSKI BRÓD - Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 12:00 ,
Święta zniesione: 08:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:30 ,

Rys historyczny: Wieś Ruski Bród wspominana jest przez Długosza jako należąca do parafii Borkowice. Parafia zainicjowana została przez ks. Jana Wiśniewskiego, proboszcza Bor­kowic. Stefan Dembiński hrabia z Borkowic ofiarował plac i materiał na budowę, którą prowa­dzono od 1926 r. staraniem ks. Jana Wiśniewskiego, przy ofiarnej pracy miejscowej ludności. 29 czerwca 1926 r. odbyło się pierwsze nabożeństwo i „prywatne poświęcenie" kościoła. Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus została erygowana 10 sierpnia 1926 r. przez bp. Mariana Ryxa. Pierwotny kościół był drewniany. Obecny zaś został zbudowany w latach 1928-1930 sta­raniem ks. Jana Chołońskiego. Konsekrował go w 1930 r. bp Paweł Kubicki.

Do parafii należą: Długa Brzezina, Głęboka Droga, Hucisko, Januchta, Kuźnica, Kol. Szczerbacka, Ruski Bród, Wawrzynów.