SKRZYNNO - Parafia pw. św. Szczepana

Niedziela i Święta: 08:00 , 09:30 , 11:00 , 12:30 ,
Święta zniesione: 08:00 , 10:00 , 18:00 ,
Dni powszednie: 08:00 , 18:00 ,

Rys historyczny: Skrzynno około 1120 r. było siedzibą kasztelanii przeniesionej ze Skrzyń­ska. Było własnością Łabędziów, wśród których wyróżnił się Piotr Włostowic. W XIII w. sta­nowiło własność biskupów poznańskich, a od 1288 r do XVIII w. w większości w posiadaniu cystersów z Sulejowa, w części miejscowych proboszczów. Miasto było lokowane przez Wła­dysława Łokietka w 1308 r. na prawie niemieckim. W XVIII w. cystersi sprzedali swoją część Szydłowskim. Utrata praw miejskich nastąpiła w 1869 r. Pierwszy kościół pw. św. Szczepana z XI w. prawdopodobnie był fundacji Piotra Włostowica. Parafia została erygowana przed 1384 r. Kościół kolejny w początkach XVI w. był murowany, lecz spłonął w 1575 r. Odbudowano go staraniem Pawła Dunina Zbożeńskiego. Do niego około 1615 r. dobudowano kaplicę pw. św. Barbary. W połowie XVI w. Duninowie przyjęli arianizm i kościół stał się zborem ariańskim. W 1567 r. odbył się tu synod ariański z udziałem ponad stu pastorów. Obecny kościół, z fundacji Macieja Wrzeciąża, wzniesiony był w latach 1626-1638 staraniem ks. Mateusza Urzeckiego z wykorzystaniem istniejącej kaplicy. W połowie XVII w. dobudowano dwie kapli­ce fundacji Modliszewskich. Konsekrował kościół w 1643 r. bp Tomasz Mikołaj Oborski. Świą­tynia była odnowiona w latach 1706-1777 przez cystersów z Sulejowa, restaurowana w latach 1896-1907 staraniem ks. Wincentego Krawczyńskiego, w latach 1986-1997 staraniem ks. Hen­ryka Kołodziejczyka. Kościół jest w stylu późnorenesansowym, jest orientowany, trójnawowy, bazylikowy, wzniesiony z kamienia.

Do parafii należą: Kamień, Komorów, Romualdów, Skrzynno, Sokolniki Mokre, Sokolni­ki Suche (od nr 21 do końca), Wydrzyn, Zagórze, Zbożenna, Żuków.