SKRZYŃSKO - Parafia pw. św. Wojciecha

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 11:30 , 16:00 zima, 17:00 ,
Święta zniesione: 08:00 , 10:00 , 16:00zima, 17:00 ,
Dni powszednie: 07:00 ,

Rys historyczny: Pierwszy kościół w Skrzyńsku pod wezwaniem Trójcy Świętej zbudowało około 1130 roku Piotr Dunin Włostowic. On też umieścił w nim Obraz Matki Bożej, przed którym dostąpił łaski uzdrowienia (przywrócenia wzroku i mowy). Obraz namalowany jest na desce. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Należy do tablicowego malarstwa gotyckiego, grupy tzw. Madonn Piekarskich.

Obecny kościół pod wezwaniem św. Wojciecha został ufundowany przez Karola Szydłowieckiego w drugiej połowie XVIII wieku. Usytuowany jest na wzgórzu, przy drodze z Przysuchy do Klwowa. Wybudowany w stylu późnobarokowym, dwuwieżowy, jednonawowy. W ołtarzu głównym widnieje cudowny Obraz Matki Bożej.

Skrzyńsko jest najstarszym ośrodkiem kultu maryjnego w regionie radomskim. Żywy kult Matki Bożej Staroskrzyńskiej był i jest odpowiedzią ludzi na niezliczone łaski, jakimi są obdarowywani proszący o pomoc. Wyrazem miłości do Matki Bożej Staroskrzyńskiej oraz podziękowaniem za wymodlone dary i łaski były składane przez wiernych wota.

6 września 1998 roku Prymas Polski kardynał Józef Glemp w asyście dwudziestu biskupów i kilkuset księży oraz ponad stutysięcznej rzeszy wiernych dokonał uroczystej koronacji Wizerunku Matki Bożej Staroskrzyńskiej koronami papieskimi.

Do parafii należą: Beźnik, Brogowa, Dębiny, Gliniec, Janików, Klonowa, Kol. Skrzyń­sko, Krajów, Skrzyńsko, Wistka, Wola Więcierzowa, Zbożenna.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109