SMOGORZÓW - Parafia pw. Nawiedzenia NMP

Niedziela i Święta: 09:00 , 10:15(Stoczki), 11:30 , 15:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 18:00 ,
Dni powszednie: 18:00,

Rys historyczny: Smogorzów stanowił własność Duninów. W 1176 r. zostały nadane dziesięciny cystersom sulejowskim przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Piotra. Pierwotny kościół drewniany został zbudowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzantę. Parafia pw. Nawiedzenia NMP została erygowana przed 1521 r. Obecny kościół został wzniesiony w połowie XVII w., a konsekrowany w 1710 r. Kilkakrotnie świątynia ta była restaurowana. W latach 1912-1918 zakrystia została poszerzona według projektu arch. Jarosława Wojciechowskiego. Kościół jest jednonawowy i orientowany. Na terenie parafii znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej oraz szkoły katolickie prowadzone przez siostry (Katolicka Szkoła Podstawowa, Prywatne Gimnazjum i Prywatne Liceum Ogólnokształcące).

Do parafii należą: Gaj, Goździków, Karczówka, Krzesławice, Mariówka, Marysin, Smogorzów, Stoczki, Zawada, Zielonka, Zygmuntów.