WIENIAWA - Parafia pw. św. Katarzyny

Niedziela i Święta: 07:00 , 08:30 , 10:00 , 12:00 , 17:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 12:00 , 18:00 (16.30 zima),
Dni powszednie: 06:30 , 07:00 ,

Rys historyczny: Wieniawa pierwotnie była wsią szlachecką, a w XIV w. stanowiła wła­sność Mikołaja dziekana kieleckiego. W drugiej połowie XV w. została nabyta przez Wieniawitów, którzy zaczęli swoją część wioski nazywać Wieniawą, a dla pozostałej zachowała się nazwa Kłodno (dziś Kłudno). Pierwotny kościół drewniany pw. NMP i św. Katarzyny; został zbudo­wany w 1264 r. przez ks. Hieronima Strzembosza. W początkach XIV w. Mikołaj, dziekan kie­lecki dobudował do istniejącego kościoła murowaną kruchtę, zakrystię i kaplicę św. Stanisława w stylu gotyckim. W drugiej połowie XIV w. zbudowano murowany kościół. W 1510 r. pro­boszcz Stanisław Młodecki cały kościół podniósł o 6 m i nadał mu styl renesansowy. Kościół był restaurowany w początkach XX w. Wnętrze zostało gruntownie restaurowane i odnowione w latach 1987-1999 staraniem ks. Jana Blicharza. Parafia należy do najstarszych w diecezji, bo erygowana została 13 kwietnia 1369 r. przez abp. Jarosława Skotnickiego. Kościół jest budowlą orientowaną. Znajduje się w nim obraz Matki Bożej Szkaplerznej, który jest czczony jako cu­downy. Jest to płótno naklejone na desce i pochodzące z końca XIV w. Obraz przywiózł z Rzy­mu ks. Młodeckiego w 1543 r.

Do parafii należą: Brudnów, Jabłonica, Kłudno, Kochanów, Plec, Pogroszyn, Ryków, Sokolniki Suche (część), Wieniawa, Wola Brudnowska, Zawady.