JAROSŁAWICE - Parafia pw. NMP Wniebowziętej

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 12:00 ,
Święta zniesione: 08:00 , 12:00 , 18:00(16.00 zima),
Dni powszednie: 18:00(16.00 zima),

Rys historyczny: Parafia powstała przed 1325 r. Pierwotny kościół modrzewiowy istniał tu w 1345 r. Kolejny drewniany kościół z XV w., podczas wizytacji kard. Radziwiłła w końcu XVI w. oceniany był jako rozpadający się. Następny kościół drewniany pw. Wszystkich Świę­tych został zniszczony przez wycofujących się Rosjan w 1915 r. Od 1830 r. do lat osiemdziesią­tych XIX w. Jarosławice należały do parafii Przytyk. W 1916 r. wybudowano staraniem ks. Jana Różyckiego drewnianą kaplicę na miejscu spalonego kościoła, a w 1934 r. ks. Franciszek Socha zakupił stary, drewniany kościół z Krępy Kościelnej, który został zmontowany na miejscu tym­czasowej kapliczki. Ten kościół także uległ zupełnemu zniszczeniu w 1945 r. Po wojnie przez dwa lata nabożeństwa sprawował ks. Stanisław Warchoł w Krzyszkowicach w podworskiej owczarni adaptowanej do potrzeb kultu. W tym czasie w Jarosławicach postawiono w dawnej wozówce kaplicę, która służyła jako świątynia parafialna do 1962 r. Kościół obecny pw. Wnie­bowzięcia NMP, według projektu arch. Stanisława Marzyńskiego z Warszawy, zbudowany zo­stał w latach 1957-1962 staraniem ks. Stanisława Warchoła. Konsekrował go w 1962 r. bp Piotr Gołębiowski. Jest to budowla wzniesiona z granitu leśnego i polnego, trzynawowa, w stylu ba­zylikowym. W kościele znajduje się obraz Ukoronowania Matki Bożej. Pochodzi on prawdopo­dobnie z XV w., jest to obraz olejny na desce. Z racji kultu Matki Bożej Jarosławice są zaliczane do tzw. sanktuariów mniejszych.

Do parafii należą: Bieniędzice, Chruślice, Gaczkowice, Jarosławice, Jaszowice, Jaszowice Kol., Krzyszkowice, Michałów, Młódnice, Żmijków.