POTWORÓW - Parafia pw. św. Doroty

Niedziela i Święta: 07:00 , 09:00 , 10:30 , 12:00 , 16:00 ,
Święta zniesione: 07:00 , 09:00 , 16:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 07:30 ,

Rys historyczny: Miasto Potworów było lokowane przed 1511 r. W XVI w. posiadał już charakter wiejski. Stanowił własność Potworowskich herbu Półkozic i Dębno, potem Wol­skich, od 1620 r. Potkańskich. Pierwotny drewniany kościół istniał tu około 1470 r., wtedy też powstała parafia. Kolejny wzmiankowany był w 1511 r., ale spłonął w 1834 r. i wraz z nim „cudowny" obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Obecny kościół pw. św. Doroty rozpoczęto budować w 1770 r. z fundacji opata sulejowskiego Stanisława Potkańskiego. Dokończono budowę przed 1861 r. staraniem ks. Ogórkiewicza. Świątynia była restaurowana w 1880 r., a konsekrowana w 1885 r. przez bp. Antoniego Ksawerego Sotkiewicza. Podczas I wojny światowej zniszczono doszczętnie wieżę. Przebudowie kościół poddano w latach 1956-1957 staraniem ks. Jana Klimkiewicza i restauracji w 1985 r., staraniem ks. Bogdana Piątka. Świą­tynia jest ; orientowana, klasycyzująca, wzniesiona z kamienia i cegły, jednonawowa.

Do parafii należą: Długie, Dłuska Wola, Grabowa, Kacperków, Kozieniec, Łojków, Mokrzec, Potworów, Rdzów.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109