RADZANÓW - Parafia pw. św. Marcina

województwo: mazowieckie

DEKANAT PRZYTYCKI

ks. Tadeusz Smardzewski

Niedziela i Święta: 08:30 , 10:00(kaplica w Błesznie), 11:30 , 17:00(16:00 - od wrzenia do kw,
Święta zniesione:
Dni powszednie: 07:00 , 16:00(październik), 17:00(maj),

Rys historyczny: Parafia powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwotny kościół drewniany istniał w 1403 roku, kolejny także drewniany był z 1645 roku. Obecny, z fundacji dziedziców Macieja Skrodzkiego i Józefa Krassowskiego został zbudowany na miejscu poprzednich w latach 1807-1820. Był restaurowany w 1880 roku i rozbudowany według projektu arch. Stefana Szyllera w latach 1908-1910. Gruntowny remont i odnowienie kościoła nastąpiło w latach 1993-1996 staraniem ks. Józefa Wrochny. Dalsze prace kontynuował ks. Bogdan Rosiewicz. Kościół jest budowlą w stylu klasycystycznym, jednonawową, wzniesioną z cegły.

Do parafii należą: Błeszno, Brodek, Kępina, Ludwików, Podgórze, Podlesie, Radzanów, Ratoszyn, Rogolin, Smardzew, Zacharzów.