RADOM - Parafia pw. św. Jana Chrzciciela (FARA)

ul. Rwańska 6
26-600 Radom
gmina: Radom
powiat: radomski
województwo: mazowieckie

DEKANAT RADOMSKI CENTRALNY
parafiafarna.radom@interia.pl
www.fara.radom.pl

ks. mgr Mirosław Kazimierz Nowak

ks. kan. Mirosław Bandos Kapelan Szpitala

ks. mgr Grzegorz Wójcik (jun.) Kapelan Szpitala

ks. Jarosław Kęska Wikariusz

ks. mgr Dawid Karaś Wikariusz

Niedziela i Święta: 07:30 (6.00 - Wielkanoc), 09:30 (dla młodzieży), 11:00 (dla dzieci), 12:30 , 18:00 ,
Święta zniesione:
Dni powszednie: 07:00 , 07:45 , 18:00 ,

Rys historyczny: Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu, zwany przez stulecia Farą, jest jedną z najstarszych budowli w Radomiu. Chronologicznie jest trzecią z kolei świątynią, wzniesioną w grodzie nad Mleczną. Pierwszą był nieistniejący już drewniany kościółek pw. św. Piotra, drugą kościół pw. św. Wacława w Starym Radomiu. Fara została ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego, wraz z lokacją Nowego Radomia na prawie niemieckim, jako główny kościół miejski. Od samego początku aż do dnia dzisiejszego pełniła i pełni funkcję świątyni parafialnej. Dziś jest jedną z wielu radomskich parafii, ale były czasy, gdy stanowiła jedyną parafię, wykraczającą daleko swym zasięgiem poza granice miasta.

W średniowieczu i okresie nowożytnym parafia pw. św. Jana Chrzciciela obejmowała Nowy Radom i cztery pobliskie wioski, natomiast w Starym Radomiu istniała nadal parafia pw. św. Wacława. Po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku, kiedy to Austriacy zajęli na potrzeby wojska świątynię w Starym Radomiu, administrację nad kilkudziesięcioma wioskami parafii pw. św. Wacława przejęli proboszczowie Fary. W 1811 roku wcielono je ostatecznie do parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Od tego momentu przez 110 lat Fara była jedyną parafią radomską, obejmującą ponadto znacznie obszary wokół miasta. Była też największą parafią w całej ówczesnej diecezji sandomierskiej. Zarządzana przez ks. proboszcza Piotra Górskiego liczyła blisko 50 000 wiernych.

W 1921 roku powołano komisję, która pod przewodnictwem biskupa sufragana Pawła Kubickiego miała przeprowadzić podział parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Podziału dopełniono na plebani radomskiej Fary w dniach 10 i 11 lutego 1921 roku, a 28 kwietnia zatwierdziły go władze kościelne. Obok macierzystej parafii farnej, obejmującej znaczną część Radomia i 39 okolicznych miejscowości, działały odtąd parafie: pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny (kościół mariacki), pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na Glinicach i pw. Opieki św. Józefa (przy Kaplicy na Letnisku-Jedlnia, miejscowości urzędowo pisanej i nazywanej Piotrowice-Kolonja, w gwarze ludowej nazywanej - Mokrzec).

Kolejne podziały przeprowadzono w następnych dziesięcioleciach za czasów m.in. ks. proboszcza Stanisława Sikorskiego. Parafia farna była wówczas największą spośród wszystkich radomskich parafii, dlatego niezbędne stało się wznoszenie kaplic i wszczęcie starań o jej podział na mniejsze jednostki. Nie będzie więc przesadą, jeśli uznamy parafię farną za podstawę istnienia wszystkich obecnych parafii Radomia.

Lista parafii wydzielonych z Fary:

- Parafia pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny (kościół mariacki, obecna katedra)

- Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego (Radom/Glinice)

- Parafia pw. Opieki Św. Józefa (Jedlnia-Letnisko)

- Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus (Radom/Borki)

- Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Rajec)

- Parafia pw. św. Rodziny (Radom/Kelles-Krauza)

- Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia (Radom/Os.XV-lecia)

- Parafia pw. Bł. Maksymiliana Marii Kolbe (Radom/Firlej)

- Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej (Bielicha)

- Parafia pw. św. Kazimierza (Radom/Zamłynie)

- Parafia pw. Królowej Jadwigi (Radom/Os. Akademickie)

- Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej (Radom/Kaptur)

- Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej (Radom/Obozisko)

- Parafia pw. Chrystusa Nauczyciela (Radom/Planty)

- Parafia pw. św. Wacława (Radom/Stare Miasto), reerekcja w 1992 roku

Na terenie parafii znajdują się dwa kościoły rektoralne:

- kościół pw. Św. Katarzyny z klasztorem Ojców Bernardynów

- kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, znajdujący się pod opieką Księży Jezuitów

Od października 2013 roku w Farze znajdują się relikwie Świętego Kazimierza, który rezydując w Radomiu z polecania ojca w latach 1481-1483, traktował świątynię pw. św. Jana jako zamkową i częste miejsce swej modlitwy. W 1495 r. inny syn króla Kazimierza IV Jagiellończyka, Fryderyk, w kościele farnym uroczyście otrzymał bullę nominującą go do godności kardynalskiej z przynależnymi jej oznakami.

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela przy XV-wiecznej chrzcielnicy została ochrzczona 22 maja 1822 r. Sługa Boża Wanda Malczewska, a w 1854 r. malarz Jacek Malczewski.

W kościele znajduje się między innymi tablica upamiętniająca pobyt kard. Karola Wojtyły dnia 21 sierpnia 1977 r.

W budynku parafialnym obok kościoła i obok plebani – dawnego zamku – w nocy 24 stycznia 1941 r. został aresztowany bł. ks. Kazimierz Grelewski, który następnie został zesłany do Dachau, gdzie powieszono go 9 stycznia 1942 r.

Do parafii należą ulice:
Anielewicza, Bernardyńska, Bóźniczna, Dzika, Focha, Grochowa, Grodzka, Inżynierska, Kanałowa, Kilińskiego, Kopernika, Koszarowa, Krakowska, Malczewskiego, Mireckiego, Narutowicza, Okulickiego (do Mlecznej), Plac Jagielloński, Podwalna, Przyborowskiego, Reja, Rwańska, Rynek, Struga 2, 4, 8, Szewska, Szpitalna, Szwarlikowska, Traugutta od 39 do 55 nr. nieparzyste, Tybla, Wałowa, Warzywna, Wąska, Wernera (do Mlecznej), Witolda, Wolność, Żeromskiego 2 i nr. nieparzyste od 5 do 51, Żytnia.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109