RADOM - Parafia pw. Bożego Macierzyństwa NMP

Niedziela i Święta: 07:30 , 09:30 , 11:30 , 18:00,
Święta zniesione: 07:00 , 09:00 , 18:00,
Dni powszednie: 07:00 , 18:00,

Rys historyczny: Pierwszą Mszę Św. na pustym jeszcze placu w dzielnicy Kozia Góra odprawił 8 września 1996 r. ks. bp Edward Materski w asyście kilkunastu kapłanów i przy licznym udziale wiernych. Do grudnia tegoż roku liturgia była sprawowana pod skromnym zadaszeniem. W tym czasie, przy dużym zaangażowaniu mieszkańców dzielnicy – nowych parafian – została zestawiona tymczasowa drewniana kaplica. Poświęcenia kaplicy dokonał 1 grudnia 1996 r. bp Edward Materski, który tego samego dnia prawnie erygował parafię pw. Bożego Macierzyństwa NMP, a dzień odpustu przypisał na dzień 1 stycznia (w Święto Świętej Bożej Rodzicielki). Do tworzenia parafii i budowania nowej świątyni został mianowany ks. Zbigniew Sieroń. W dniu 9 maja 1998 r. bp E. Materski święcąc plac pod budowę symbolicznie rozpoczął wznoszenie nowego kościoła. Projekt kościoła wykonał architekt inż. Henryk Włodarczyk i konstruktor inż. Józef Stępień z Radomia. Kościół trzynawowy na planie krzyża z wolno stojącą dzwonnicą oraz kaplicą codziennej celebracji po prawej stronie. Kamień węgielny, poświęcony przez bł. Jana Pawła II w Sandomierzu, został wmurowany 19 października 2003 r. przez bpa Zygmunta Zimowskiego, a trzy lata później, 12 października 2006 r., tenże biskup poświęcił kościół wzniesiony już w stanie surowym. W kościele aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe i budowa dzwonnicy.

Z racji zbliżającego się Jubileuszu Roku 2000 pierwszy Biskup Radomski zwrócił się do Ojca św. o poświęcenie Figury Świętej Bożej Rodzicielki. 13 czerwca 1999 r. w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej, papież Jan Paweł II poświęcił figurę okazując przy tym żywe nią zainteresowanie. Powiedział wtedy: „Niech raduje i służy ludowi Bożemu w Kościele Radomskim po najdłuższe wieki”. W roku Wielkiego Jubileuszu Święta Boża Rodzicielka w swojej Figurze nawiedziła wszystkie parafie radomskiej diecezji, a utworzona wcześniej parafia na radomskiej Koziej Górze i wzniesiona świątynia miała zostać stałym miejscem przebywania tej szczególnej Figury. W oczekiwaniu na ukończenie budowy, Figura pozostała w radomskiej katedrze. 1 stycznia 2011 r. miała miejsce Intronizacja Figury Świętej Bożej Rodzicielki do nowej świątyni. W uroczystości wzięli udział bp Edward Materski, bp Stefanem Siczkiem i bp Wacławem Depo (wówczas ordynariusz zamojsko-lubaczowski), który wygłosił homilię. Biskup Ordynariusz Henryk Tomasik, nie mogąc osobiście uczestniczyć w tej uroczystości, łączył się duchowo, a okolicznościowy list pasterski odczytał kanclerz kurii.  Od tego czasu, wierni bardzo chętnie modlą się przed Figurą polecając Matce Bożej swoje prośby; szczególną intencją, którą zanoszą młode małżeństwa, jest prośba o dar macierzyństwa. Uroczyste Nabożeństwo ku czci Świętej Bożej rodzicielki odprawiane jest przed Figurą każdego pierwszego dnia miesiąca. Do wzięcia udziału w tym nabożeństwie serdecznie zaprasza proboszcz parafii, ks. kan. Zbigniew Sieroń.

Do parafii należą ulice: Gielniowska, Goszczewicka, Klwowska, Gen. Kleeberga, Konecka, Kozia, Koziegórska, Lipowa, Milejowska, Miodowa, Mylna, Olszynowa, Opoczyńska, Potworowska, Przytycka, Przysuska, Siewna, Stroma, Rzędowa, Taczowska, Topiel, Wolanowska, Wirowa, Zakrzewska.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109