ŁĘGONICE MAŁE - Parafia pw. św. Marii Magdaleny

Niedziela i Święta: 09:00 , 13:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 13:00 ,
Dni powszednie: 08:00 ,

Rys historyczny: Miasto Łęgonice utworzone zostało w 1420 r. na prawie magdeburskim przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Trąbę, który uzyskał przywilej lokacji od Władysława Jagiełły. W 1623 r. abp Wawrzyniec Gembicki przekazał klucz łęgonicki kapitule gnieź­nieńskiej. Łęgonice utraciły prawa miejskie w 1869 r. Pierwotny kościół drewniany zbudowany był wraz z erygowaniem parafii w czasie lokacji miasta. Nadany został klasztorowi kanoników regularnych Grobu Chrystusowego z Miechowa, którzy do XIX w. obsadzali probostwo. Drugi kościół drewniany pw. Rozesłania Apostołów i św. Marii Magdaleny z 1521 r. zbudowany był staraniem bożogrobców i prymasa Jana Łaskiego. Spłonął on jednak w 1763 r. Obecny mo­drzewiowy kościół pw. św. Marii Magdaleny, z fundacji Stanisława Małachowskiego marszałka trybunału koronnego, zbudowano w latach 1765-1775.

Do parafii należą: Borowiec, Dąbrowa, Łęgonice Małe, Myślakowice, Myślakowice Kol.