ODRZYWÓŁ - Parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej

Święta zniesione: 08:30 , 16:00 ,
Dni powszednie: 06:30 , 07:00 ,

Rys historyczny:

Odrzywół był gniazdem rodu Nałęczów Odrzywolskich. Dobrogost Czarny z Odrzywołu, starosta radomski, zbudował w 1409 r. most łyżwowy do przeprawy przez Wisłę pod Czerwińskiem wojsk polskich przed bitwą grunwaldzką. Otrzymał on od Włady­sława Jagiełły w 1418 r. przywilej założenia miasta na gruntach wsi Wysokin (pierwotna na­zwa miasta) na prawie niemieckim. Zygmunt August zezwolił w 1553 r. na zmianę nazwy na Odrzywół. Najazd szwedzki Karola Gustawa bardzo zniszczył miasto. W 1867 r. utraciło ono prawa miejskie. Pierwotny kościół pochodził z XIV w. Na przełomie XVI i XVII w. zamieniony został na zbór kalwiński. Obecna świątynia pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Stanisława bp., we­dług projektu arch. Konstantego Wojciechowskiego i Jarosława Wojciechowskiego z Warszawy, wzniesiono w latach 1898-1907 staraniem ks. Antoniego Aksamitowskiego, ks. Jana Kołdy i ks. Jana Wolskiego. Kościół uległ uszkodzeniu podczas I wojny światowej, następnie został odno­wiony staraniem ks. Bolesława Raczkowskiego. Konsekracji świątyni dokonał 25 września 1923 r. bp Paweł Kubicki. W 1966 r. kościół restaurowano staraniem ks. Jerzego Kotyry. W 1975 r. przebudowano prezbiterium. Kościół jest w stylu neogotyckim, jest budowlą trójnawową, ha­lową, zbudowaną z czerwonej cegły.

Do parafii należą: Ceteń, Emilianów, Janówek, Jelonek, Kamienna Wola, Kłonna, Lipiny, Nowy Świat, Odrzywół, Ossa, Prosna, Różanna, Stanisławów, Wandzinów, Wysokin, Żdżarki