RUSINÓW - Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Święta zniesione: 09:00 , 18:00 ,
Dni powszednie: 18:00 ,

Rys historyczny:

Rusinów był pierwotnie lokowany jako wieś na prawie polskim, a w 1374 r. przeniesiony został na prawo niemieckie przez królową Elżbietę. W XVI w. należał do parafii Smogorzów, a w wieku XIX do parafii Nieznamierowice. Kaplica dworska notowana była w XVIII w. Kościół wybudowano jesienią 1925 r. staraniem społecznego komitetu kierowanego przez Jana Abramczyka i Jana Wlazło. Głównym fundatorem drewnianej świątyni był Samuel Kobylański. Parafia erygowana została 17 lipca 1926 r. przez bp. Jana Kantego Lorka. Nowy kościół, według projektu arch. Marka Stanika z Radomia, arch. Ryszarda Dudy z Katowic i konstr. Krzysztofa Anioła z Katowic, budowany był 1985 r. staraniem ks. Bo­lesława Janisza. Kościół poświęcił w stanie surowym 12 września 1996 r. bp Edward Materski. Konsekracja kościoła miała miejsce 14 lipca 2006 r., dokonał jej bp Zygmunt Zimowski.

Do parafii należą: Grabowa, Kolonia Grabowska, Rusinów, Władysławów.