ŻARNÓW - Parafia pw. św. Mikołaja

Niedziela i Święta: 07:00 , 09:00 , 10:15 , 12:00 , 17:00 ,
Święta zniesione: 07:00 , 10:00 , 17:00lub 19.00,
Dni powszednie: 06:30 , 07:00 ,

Rys historyczny: Żarnów stanowił wczesnośredniowieczny gród kasztelański wymienio­ny w falsyfikacie mogilneńskim z 1065 i w bulli z 1136 r. Miasto lokował w 1415 r. na prawie magdeburskim Władysław Jagiełło. W XVII w. miasto podupadło, a w 1876 r. utraciło prawa miejskie. Pierwotny kościół pw. św. Mikołaja był wzmiankowany w 1191 r., z fundacji prawdopodobnie komesa Piotra Dunina ze Skrzynna i przynależał do systemu obron­nego grodu. Parafia należy do najstarszych w Polsce powstała ok. 1191 r. Stanowiła ona upo­sażenie kantora kolegiaty sandomierskiej. Kościół był rozbudowany w 1510 r. przez dodanie prezbiterium. Po pożarze w 1893 r. został przekształcony według projektu arch. Stefana Szyllera z Warszawy w latach 1903-1914 staraniem ks. Jana Wencla i ks. Stanisława Raszkowskiego oraz w latach dwudziestych XX w. staraniem ks. Józefa Mączyńskiego i ks. Mariana Bijasiewicza. Kościół jest w stylu romańskim, jest orientowany, jednonawowy, wzniesiony z ciosów miejsco­wego piaskowca.

Do parafii należą: Bronów, Budków, Grębenice, Nadole, Niemojowice, Nowa Góra, Myślibórz, Paszkowice, Pilichowice, Poraj, Sielec, Solec, Topolice, Tresta, Trojanowice, Żarnów