KLWÓW - Parafia pw. św. Macieja

Święta zniesione: 08:30 , 10:00 , 12:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 06:30 , 07:00 ,

Rys historyczny:

Wzmianki o Klwowie pochodzą z XIII w. Miasto było lokowane na prawie magdeburskim w 1413 obok wsi Klwów, przywilejem Władysława Jagiełły. August III zezwolił w 1749 r. Stanisławowi Świdzińskiemu, staroście radomskiemu, na założenie nowego miasta Klwowa obok starego. Pierwotny kościół, prawdopodobnie drewniany, pochodził z po­łowy XV w., wtedy też około 1459 r., została erygowana parafia. Drugi kościół, częściowo mu­rowany, zbudowano w 1491 r., został on spalony podczas I wojny światowej. Obecna świątynię, według projektu arch. Kazimierza Prokulskiego, zbudowano w latach 1924-1931 staraniem ks. Wincentego Wróbla. Z dawnego kościoła zachowało się prezbiterium, mury kaplic bocznych i częściowo zakrystii. Jest to budowla trójnawowa, bazylikowa, jednowieżowa. Prezbiterium jest w stylu gotyckim z cegły, nawa zaś i boczne kaplice w stylu barokowym.

Do parafii należą: Borowa Wola, Brzeski, Głuszyna, Kadź, Klwów, Klwowska Wola, Kłudno, Ligenzów, Podczasza Wola, Sulgostów, Ulów Kol., Waliska, Wólka Ligenzowska.