BOŻE - Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej

Święta zniesione: 07:00 , 09:00 , 18:00 (15.30 zima),
Dni powszednie: 18:00(15.30 zima),

Rys historyczny:

Począwszy od roku 1933 Msze święte w Bożem były celebrowane w daw­nej remizie strażackiej. Parafia został erygowana 20 marca 1939 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonych wiosek parafii Stromiec. Kościół pierwotny, drewniany, powstał według pro­jektu arch. Jakubowskiego z Radomia i zbudowany był w latach 1936/37 staraniem ks. Józefa Adamczyka. Podczas walk wojennych na przyczółku warecko-magnuszewskim na przełomie lat 1944 i 1945 kościół został doszczętnie zniszczony, podobnie zresztą jak większość zabu­dowy mieszkalnej wiosek. Na zgliszczach w latach 1945-1947 została zbudowana skromna, druga świątynia, także drewniana, pw. NMP Częstochowskiej i też staraniem ks. J. Adamczyka. Obecny kościół według projektu arch. Jerzego Turno, Ryszarda Kańskiego i Zbigniewa Cho-łuja z Radomia zbudowano w latach 1979-1982 staraniem ks. Zbigniewa Wereszczyńskiego. Poświęcenie kościoła nastąpiło 13 czerwca 1982 r., a dokonał go bp Stanisław Sygnet. Kościół jest murowany z cegły czerwonej, fragmenty frontonu, wieży i przypory z cegły klinkierowej, w stylu nowoczesnym, halowy, wnętrze niesymetryczne.

Do parafii należą:

Augustów, Biała Góra, Boska Wola, Boże, Boże Małe, Budy Augu­stowskie, Dąbrówki, Gać, Krzemień

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109