KOZIENICE - Kościół Rektoralny pw. św. Józefa

Niedziela i Święta:
Święta zniesione:
Dni powszednie:

Rys historyczny: Siostry Zgromadzenia Franciszkanek od Cierpiących, których zało­życielką jest Kazimiera Gruszczyńska, sprowadziły się do Kozienic w 1890 r. i początkowo zamieszkiwały w domu rodzinnym założycielki. Charyzmat sióstr obejmuje służbę chorym i cierpiącym. Prowadziły więc ambulatorium medyczne św. Józefa w latach 1919-1939.

Kościół według projektu arch. Konstantego Sylwina Jakimowicza z Warszawy zbudowany został w la­tach 1922-1924, a konsekrowany 28 września 1924 r. przez bp. Mariana Ryxa. Jest świątynią jednonawową.

Klasztor: „Dom Matki Założycielki" zbudowany został według projektu K. Ja­kimowicza w latach 1913-1914, na miejscu dawnego domu drewnianego, którego właścicielką była Kazimiera Gruszczyńska. Dom Nowicjatu wzniesiono w latach 1925-1927 również we­dług projektu K. Jakimowicza.