GŁOWACZÓW - Parafia pw. św. Wawrzyńca

Święta zniesione: 08:30 , 10:00 , 16:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 07:30 lub 16.00,

Rys historyczny:

Pierwotny kościół powstał ok. 1390 jako fundacja Jana Głowacza z Leże-nic. Parafia Leżenice istniała w drugiej połowie XV w. Miała drewniany kościół. Z kolei kościół w Głowaczowie pw. św. Wawrzyńca był drewniany i istniał w drugiej połowie XV w. Pod ko­niec tegoż wieku centrum ośrodka kościelnego zostało przeniesione z Leżenic do Głowaczowa. Ale parafia Leżenice przetrwała jeszcze do 1621 r. w dekanacie zwoleńskim, jako osobna obok Głowaczowa. Późniejsze źródła już jej nie podają. Kościół w Głowaczowie miał być położony na miejscu dzisiejszego cmentarza. Został on zniszczony w czasie wojen szwedzkich, a spłonął pod koniec XVI w. Potem powstał kościół murowany, który został rozbudowany w 1675 r. według projektu arch. Tylmana van Gameren, staraniem biskupa łuckiego Tomasza Leżeńskiego. Konsekracji tej świątyni dokonał 28 października 1745 r. bp Michał Kunicki, sufragana krakowskiego. W początkach XIX w. oceniano, że kościół był bliski zawaleniu. Przed I wojną światową ks. Wiktoryn Budziszewski myślał o powiększeniu kościoła według planów arch. Słomińskiego. Niemniej świątynia ta została doszczętnie zniszczona i spalona w latach 1944-1945. Podobnie zniszczone zostały zabudowania parafian. Obecny kościół zbudowano w latach 1958-1964/1966 według projektu arch. Władysława Pieńkowskiego, staraniem ks. Stanisława Sikorskiego. 23 października 1966 r. został on konsekrowany przez bp. Piotra Gołębiowskiego. Kościół jest murowany, powstał w stylu nowoczesnym jako neobazylikowy, trójnawowy.

Do parafii należą: Bobrowniki, Cecylówka Głowaczowska, Chodków, Dąbrówki, Emilów, Głowaczów, Grabnowola, Helenów, Henryków, Ignacówka Bo­browska, Ignacówka Grabnowolska, Klementynów, Leżenice, Lipa, Lipska Wola, Łukawa, Łukawska Wola, Jasieniec, Józefów, Mała Wieś, Mariampol, Michałów, Miejska Dąbrowa, Moniochy, Pod-mieście, Rogożek, Stawki, Studnie, Zieleniec.