GRABÓW n. PILICĄ - Parafia pw. Świętej Trójcy

Święta zniesione: 08:00 , 10:00 , 16:00 ,
Dni powszednie: 07:30 , 08:00 ,

Rys historyczny:

Parafia erygowana została około roku 1382 przez biskupa poznańskiego An­drzeja z Bnina. Należała początkowo do diecezji poznańskiej. Pierwszy kościół drewniany powstał wraz z erekcją parafii. Kolejny postawiony był w XVI w. i został spalony przez Szwedów w roku 1656. Następną świątynię modrzewiową, fundacji Ignacego Walewskiego podkomorzego królew­skiego, wybudowano w 1776 r. Spłonęła ona w 1906 r. Wtedy też, do czasu wybudowania nowego kościoła, postawiono tymczasową kaplicę z materiału zakupionego z prezbiterium dawnego ko­ścioła w Stromcu i umieszczono w niej dawny wielki ołtarz z obrazami. Obecny kościół według projektu arch. Tomasza Pajzderskiego zbudowany był w latach 1907-1912, staraniem księży Józefa Janiszewskiego, Stanisława Chatłasa, Stanisława Tomaszewskiego i Marcina Zarębowicza, dzięki wysiłkowi parafian i pomocy finansowej hr. Jana Zamoyskiego. Poświęcenie kamienia węgielnego odbyło się w 1910 r. Kościół poświęcony został w stanie surowym 2 września 1913 przez ks. Feliksa Kuropatwińskiego, dziekana z Kozienic. Konsekracji kościoła i wielkiego ołtarza pw. Trójcy Przenaj­świętszej dokonał 21 sierpnia 1922 bp Paweł Kubicki. Kościół został doszczętnie zburzony podczas II wojny światowej. W pierwszym okresie po wojnie urządzono prowizoryczną kaplicę ze starego baraku. Kościół został odbudowany na nowo w stylu neoromańskim w latach 1950-1953, staraniem ks. Czesława Rejdaka, według projektu arch. Janusza Kalbarczyka. Poświęcenie świątyni w stanie surowym nastąpiło 29 września 1953 r., a konsekracja 24 maja 1964 r. Kościół jest murowany z czer­wonej cegły. Pochodzi ona w większości ze zburzonej w 1942 r. starej dzwonnicy. Jest to świątynia trójnawowa, dwuprzęsłowa, z transeptem, w stylu neoromańskim.

Do parafii należą: Broncin, Brzozówka, Cychrowska Wola, Czerwonka, Grabina, Grabów, Grabów Nowy, Grabowska Wola, Grabów Zaleśny, Koziołek, Lipinki, Nowa Wola, Paprotnia, Strzyżyna, Tomczyn, Wyborów, Utniki, Zwierzyniec

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109