MAGNUSZEW - Parafia pw. św. Jana Chrzciciela

Święta zniesione: 07:00 , 09:00 , 10:15 , 12:00 , 16:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 07:30 ,

Rys historyczny:

Magnuszew był gniazdem rodu Magnuszewskich herbu Ogończyk, a potem własnością Potockich i Zamojskich. Właściciel wsi Świętosław uzyskał w 1377 r. prawa miejskie od Siemowita III, księcia mazowieckiego, później kilkakrotnie potwierdzane. Rozwój sąsiedniej Warki spowodował upadek Magnuszewa, który ok. 1576 r. utracił prawa miejskie. Dopiero kolejny właściciel Andrzej Zamojski, kanclerz wielki koronny uzyskał w 1774 r. od­nowienie praw miejskich od Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1778 r. pożar zniszczył miasto. Odbudowano je w pierwszej połowie XIX w. staraniem Stanisława Zamojskiego, który rozwijał tu rzemiosło. W 1869 r. utracił prawa miejskie. Kościół pierwotny powstał przed 1378 r., w tym czasie erygowano też parafię. Kościół spłonął w 1655 r. Kolejny drewniany wybu­dowano w 1758 r., ale dwadzieścia lat później i ten została spalony. Obecny kościół pw. św. Jana Chrzciciela, według projektu arch. Joachima Hempla, fundacji Konstancji z Czartoryskich Zamojskiej, wzniesiony został w latach 1786-1787. Konsekrował go w 1821 r. bp Adam Pro­sper Burzyński. Po zniszczeniach I wojny światowej został odnowiony staraniem ks. Tomasza Krauzera. W latach 1972-1975 był gruntownie restaurowany staraniem ks. Jana Rogusia. Jest świątynią orientowaną, późnobarokową, wybudowaną z cegły palonej.

Do parafii należą: Aleksandrów, Bożówka, Dębowola, Grzybów, Kępa Skórecka, Kobylicha, Kurki, Latków, Magnuszew, Osiemborów, Ostrów, Przewóz Stary, Przewóz Tarnowski, Przydworzyce, Trzebień, Tyborów, Ur­szulin, Wilczkowice Dolne, Wilczowola, Wola Magnuszewska, Wól­ka Tarnowska, Żelazna Nowa, Żelazna Stara