MNISZEW - Parafia pw. św. Rocha

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP

Kościół filialny pw. św. Rocha

Rys historyczny:

Janusz, książę mazowiecki, za zasługi rycerza Ścibora, dziedzica Mniszewa, nadał tej wiosce w 1382 r, prawo chełmińskie. Tradycja miejska przetrwała jeszcze do XVIII w. Parafia powstała tu w XIV w. Kościół murowany pw. św. Andrzeja Apostoła, z fundacji Adama Lubicz Mniszewskiego, kasztelana liwskiego i czerskiego, istniał w innym miejscu w XVI w. i został zatopiony katastrofalnym wylewem Wisły w 1767 r. Kolejny modrzewiowy kościół pw. św. Rocha z 1768 r., fundacji księcia Franciszka Ferdynanda Lubomirskiego miecznika i chorążego wielkiego koronnego, był poświęcony przez ks. Mireckiego, dziekana z Grójca. Ten z kolei zniszczyli Niemcy, Austriacy i Węgrzy w 1914 r. Po wojnie został odnowiony, ale spłonął w 1944 r. Po II wojnie świa­towej wzniesiono prowizoryczną kaplicę. Kościół nowy pw. św. Józefa Oblubieńca NMP na skraju Mniszewa według projektu arch. Tadeusza Derlatki i konstr. Witolda Owczarka zbudowany w zo­stał 1980-1990 staraniem ks. Stanisława Mnicha. Poświęcił go w 1991 r. bp Edward Materski. Jest to kościół zbudowany z żelbetonu, wypełniony cegłą czerwoną. Na pierwotnym miejscu modrzewiowego kościoła pw. św. Rocha, wybudowano nowy w latach 1995-96 z czerwonej cegły pod kierunkiem ks. Czesława Niewczasa według wskazań  bpa Edwarda Materskiego i przez niego poświęcony w 2001 r.

Do parafii należą: Chmielew Dolny i Górny, Gruszczyn, Kępa Skórecka, Mniszew, Rękowice