ALOJZÓW - Parafia pw. św. Izydora i św. Jadwigi Śląskiej

Święta zniesione: 09:00 , 17:00(18.00 lato),
Dni powszednie: 07:30 ,

Rys historyczny:

24 stycznia 1936 r. spłonął pochodzący z 1706 r. modrzewiowy kościół parafialny w Krzyżanowicach. Do parafii tej należał Alojzów, którego mieszkańcy już jesienią 1936 r. wybudowali tymczasową kaplicę drewnianą. Ten proces samodzielności oraz niebez­pieczeństwo odejścia do „sekciarzy" doprowadził do utworzenia parafii w Alojzowie. Została ona erygowana 1 października 1937 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonych wiosek par. Krzyżanowice. Kościół drewniany pw. św. Izydora był drewniany i zbudowano go w la­tach 1937/38 według projektu arch. Alfonsa Pienno staraniem ks. Jana Chałupczaka. W latach 1984-1986, staraniem ks. Piotra Skwirowskiego, wzniesiono obecną świątynię pw. św. Izydora i św. Jadwigi Śląskiej według projektu arch. Mirosława Holewińskiego i konstr. Krzysztofa Ra­dwańskiego. Świątynię konsekrował bp Walenty Wójcik 28 czerwca 1987 r. Kościół jest muro­wany z cegły czerwonej, ma dach kryty blachą ocynkowaną.

Do parafii należą: Alojzów, Bujak, Florencja (część), Kajetanów, Modrzejowice PGR, Pieńki, Płudnica (część), Walentynów, Zalesie.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109