NIEKŁAŃ WIELKI - Parafia pw. św. Wawrzyńca

Święta zniesione: 08:00 , 10:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 17:00 (zimą: 16.00), 17:30 (zimą: 16.30),

Rys historyczny:

Kościół pw. św. Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim, fundacji hrabiego Onufrego Małachowskiego, zbudowany został w 1835 r. W roku następnym parafię erygował ks. Klemens Bąkiewicz, wikariusz kapitulny z Sandomierza. Kościół był znacznie rozbudo­wany w 1881 r. kosztem hrabiego Ludwika Platera. Konsekracji kościoła dokonał w 1919 r. bp Paweł Kubicki. W 1928 r. kościół był malowany wewnątrz przez art. Ludwika Konarzew­skiego z Istebny, staraniem ks. Ignacego Kwaśniaka. Restaurację świątyni podejmowano w 1970 i 1984 r. Jest to budowla w stylu neogotyckim, wybudowana z kamienia.

Do parafii należą: Boków, Furmanów, Gołysa, Lelitków, Nadziejów, Niekłań Mały, Niekłań Wielki, Wąglów, Wielka Wieś, Wólka Zychowa.