IŁŻA - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Święta zniesione: 08:00 , 10:00 , 12:15 , 18:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 07:30 , 08:00 , 18:00 ,

Rys historyczny:

W XIII w. Iłża była rezydencją biskupów krakowskich, którzy zbudowali w niej zamek. W 1413 r. Władysław Jagiełło ponowił brandenburskie prawa miejskie. Miasto prze­żywało wiele zniszczeń i nieszczęść: najazdy Tatarów, Szwedów, wojsk Rakoczego, pożary itd. Para­fia została erygowana przed 1326 r. Pierwotny kościół drewniany istniał do 1336 r., a kolejny muro­wany notowany był w 1480 r. Został on odnowiony i powiększony o zakrystię przez ks. Stanisława z Wojczyc, herbu Szeliga, proboszcza Iłży i oficjała sandomierskiego. W 1603 r. był podupadający, został więc znacznie rozbudowany (przeróbka prezbiterium, budowa nawy głównej), staraniem Marcina Szyszkowskiego, proboszcza tutejszego i potem biskupa krakowskiego. Prace te były na tyle gruntowne, że często uznaje się kościół za całkiem nowy obiekt. Konsekracji świątyni dokonał w 1634 r. bp M. Szyszkowski. Kościół został znacznie zniszczony w połowie XVI w. i po gruntow­nym odnowieniu w 1670 r. został ponownie konsekrowany. Był też niszczony przez pożary w latach 1744 i 1831. Restauracji zaś poddawano go w latach 1832, 1850, 1906, 1949, 1964-1968.

Kościoły zabytkowe na terenie parafii:

- Kościół pw. Św. Ducha przy dawnym szpitalu powstał w 1448 r. z inicjatywy kard. Zbigniewa Oleśnickiego. Był restaurowany w roku 1964 r. Msza Święta celebrowana jest w nim tylko raz w roku - w Uro­czystość Zesłania Ducha Świętego.

- Kościół Matki Bożej Śnieżnej, murowany z roku 1820, powstał na miejscu starszego drewnianego kościoła. Był restaurowany w 1972 r.

Do parafii należą: Iłża oraz miejscowości: Białka, Błaziny Dolne, Błaziny Górne, Chwałowice, Jasieniec Nowy, Kolonia Seredzice, Małomierzyce, Michałów Pako-sławski (część wioski), Pakosław, Piłatka, Starosiedlice, Wójtowski Młyn.