JASIENIEC IŁŻECKI - Parafia pw. MB Różańcowej

parafiajasieniecilzecki@gmail.com

ks. Stanisław Piotr Wąsiel

ks. mgr Łukasz Pudzianowski Wikariusz

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00(w kaplicy), 11:30 , 15:30(m-ce: V, VI, X i W.Post),
Święta zniesione: 08:00 , 10: , 17:00(16.00 - zimą),
Dni powszednie: 17:30(16.30 - w zimę), 17:00(16.00 - w zimę),

Rys historyczny: Jasieniec Iłżecki należał do dóbr biskupów krakowskich, a w XIX w. do radcy tajnego Krauzego. Pod względem kościelnym przynależał do parafii Iłża. Pierwotna kaplica drewniana pw. św. Andrzeja Boboli powstała w Jasieńcu Dolnym w 1936 r. i została adaptowana z Domu Ludowego. Podczas okupacji poświęcił ją wysiedlony z poznańskiego ks. Henryk Lewandowski. Parafia erygował 15 października 1951 r. bp Jan Kanty Lorek. W czasie budowy kościoła sprawowano liturgię w podziemiach plebanii adaptowanych na kaplicę. Ko­ściół zbudowano w latach 1977-1979, według projektu arch. Stanisława Kamińskiego z Warsza­wy i konstr. Bogumiła Prokopa z Warszawy, staraniem ks. Stanisława Ciejki. Poświęcenia świą­tyni dokonał 30 września 1979 r. bp Piotr Gołębiowski, a konsekracji, w dniu 7 października 1984 r., bp Stanisław Sygnet. Kościół jest zbudowany z czerwonej cegły.

Do parafii należą: Jasieniec Iłżecki Dolny, Jasieniec Iłżecki Górny, Jasieniec Iłżecki Maziarze, Krzewa, Marcule, Małyszyn Dolny, Małyszyn Górny

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109