GORYŃ - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00(Mąkosy Stare), 12:00 ,
Święta zniesione: 10:00 , 16:00 ,
Dni powszednie: 08:00(lub 16.00),

Rys historyczny: Wioski Goryń oraz Mąkosy występują w dokumencie z 1191 r. jako upo­sażenie kustosza kolegiaty sandomierskiej. Goryń był wsią szlachecką, gniazdem rodziny Goryńskich herbu Ogończyk, później własność Puławskich, Deskurów i Gordonów. Parafia Goryń i pierwszy kościół powstał w początku XV w. W 1470 r. wzmiankowany był jako drewniany i sta­ry. W początku XVI w. był w Goryniu kościół drewniany. Stanowił patronat dziedziców Gorynia. W XVI w. świątynia była przez około 40 lat zborem kalwińskim, który zanikł ok. 1600 r. Kościół obecny jest z fundacji Andrzeja Deskura i miejscowych parafian, a wzniesiony został w latach 1840-1860. Restaurowany był w 1894 r. Konsekracji kościoła i ołtarza Matki Bożej dokonał 21/ 22 czerwca 1921 r. bp Paweł Kubicki. Kościół jest murowany z cegły, jednonawowy, ma dwu­spadowy i kryty ocynkowaną blachą dach. Witraże wykonano w 1998 r. Kościół filialny pw. św. Jadwigi Królowej w Mąkosach Starych zbudowany został w latach 1986-1992 staraniem ks. Jerze­go Kłuska, a wyposażony przez ks. Andrzeja Margasa w latach 1992-1998. Poświęcenia dokonał 3 października 1998 r. bp Stefan Siczek. Dwa lata później Mąkosy zostały formalnie przyłączone do parafii Goryń. Kościół jest murowany z cegły czerwonej, dach ma kryty blachą ocynkowaną.

Do parafii należą: Boża Wola, Brody, Goryń, Karolów, Olszowa, Wola Goryńska, Wol­ska Dąbrowa.