GÓZD STARY - Parafia pw. św. Józefa Robotnika

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 12:00 , 16:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 12:00 , 18:00(zima - 16.00),
Dni powszednie: 07:30 , 07:00 ,

Rys historyczny: Wioska Siekluki z dzisiejszej parafii Gózd jest wspominana już w 1343 r. w dokumencie książąt Ziemowita i Kazimierza. Do początku XVI w. należała ona do parafii Jasionna, a potem do parafii Błotnica. Msza święta w remizie strażackiej, a potem w prowizorycznej kaplicy w Goździe Starym odprawiana była od wiosny 1941 r. przez księży z Błotnicy, ponieważ cała parafia została wysiedlona, gdyż Niemcy utworzyli na tym terytorium poligon. Taki stan trwał do roku 1944, kiedy nabożeństwa powróciły do Błotnicy. Następnie nowi wysiedleni ka­płani odprawiali w Goździe: ks. Antoni Prugiel z Magnuszewa, ks. Kazimierz Kniedziałowski i ks. Zygmunt Wieczorek z Dobieszyna. Potem powracali do swoich parafii. Pierwotna kaplica została rozebrana w 1945 r. Jednakże mieszkańcy Gozdu przyzwyczaili się do nabożeństw na miejscu i do obecności księży. Wtedy duszpasterze z Błotnicy dojeżdżali do Gozdu w niedziele i święta, odprawiając w remizie strażackiej. Ziemia pod przyszłą kaplicę została zakupiona w lip­cu 1957 r. Zorganizowano wtedy, staraniem ks. Józefa Barańskiego, pierwotną kaplicę z remizy strażackiej, dobudowując do niej nową część. Parafia erygowana został 1 listopada 1958 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonych wiosek parafii Błotnica. Organizatorem parafii, budow­niczym kościoła i plebani, jak też pierwszym proboszczem był ks. Józef Barański. Kościół obecny pw. św. Józefa Pracownika stoi na innym miejscu niż pierwotna kaplica. Wybudowany został w latach 1959-1961 według projektu arch. Stanisława Kmiecińskiego z Warszawy. Kościół jest murowany z cegły i kamienia, jest jednonawowy, z zakrystią dobudowaną od strony zachodniej.

Do parafii należą: Gózd Nowy, Gózd Stary, Grodzisko, Kadłubek Nowy, Kadłubek Sta­ry, Kiełbów Nowy, Pągowiec, Siekluki Nowe, Siekluki Stare, Trąbki, Żdżary.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109