JANKOWICE RADOMSKIE - Parafia pw. św. Mikołaja

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 12:00 ,
Święta zniesione: 08:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 16:00 ,

Rys historyczny: Pierwotny kościół istniał tu około 1470 r. Parafia zaś powstała w wieku XVI. Obecny kościół pw. św. Mikołaja, z fundacji Jana Saryusza Skórkowskiego chorążego opoczyńskiego i ks. Józefa Żeglickiego kanonika łowickiego, według projektu arch. Piotra Perkowskiego, rozpoczęto budować w 1782 r., a dokończono dopiero w 1858 r. wysiłkiem parafian. 23 września 1787 r. kościół poświęcił ks. kan. Marcin Porczyński, proboszcza z Jedlińska. Z kolei 23 września 1958 r. kościół konsekrował bp Piotr Gołębiowski. W 1979 r. świątynię poddano gruntownej restauracji. Jest to budowla jednonawowa w stylu barokowo-klasycystycznym, z wieżą na pod­stawie sześcioboku. Z parafii pochodził biskup krakowski Karol Wincenty Saryusz Skórkowski, urodzony w Jankowicach w 1768 r., a zmarły na wygnaniu w Opawie w 1851 r.

Do parafii należą: Bród, Górna Wola, Gustawów, Gutów, Jankowice, Ludwików, So­snowica, Sukowska Wola, Żabia Wola.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109