JASIONNA - Parafia pw. Zwiastowania NMP

Niedziela i Święta: 09:00 , 11:30 , 17:00(16.00 zima),
Święta zniesione: 09:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 17:00(16.00 zima),

Rys historyczny: Parafia powstała ok. 1400 r. Pierwotny drewniany kościół znajdował się prawdopodobnie we wsi Korzeń, a ze względu na częste wylewy Pilicy przeniesiono go do Jasionny. Kolejna świątynia pw. Zwiastowania NMP i Wniebowstąpienia Pańskiego wzmianko­wana była w 1443 r. Obecny kościół pochodzi z drugiej połowy XVII w. Z kolei w drugiej poło­wie następnego wieku i w 1atach 1865-1876 był restaurowany. W XX w. dobudowano kruchtę oraz wieżyczkę na sygnaturkę. Kościół gruntownie odrestaurowano w latach 1986-1989 we­dług projektu arch. Józefa Jamroza i Leona Obtułowicza z Krakowa, staraniem ks. Zdzisława Wołosa. Jest budowlą drewnianą, orientowaną, z dachem pokrytym blachą miedzianą.

Do parafii należą: Branica, Branica Kol., Dąbrówka, Jasionna, Jeruzal, Klamy, Kożu­chów Kol., Kożuchów Wieś, Korzeń, Pierzchnia, Redlin, Stawiszyn Kol., Stawiszyn Wieś, Witaszyn Stara Wieś, Witaszyn Nowa Wieś.