LISÓW - Parafia pw. Nawiedzenia NMP

Niedziela i Święta: 07:30 , 09:00 , 11:30 , 18:00 od maja do września,
Święta zniesione: 07:30 , 09:00 , 16:00 od września kwietnia,
Dni powszednie: 07:00 ,

Rys historyczny: Lisów był gniazdem rodu Lisowskich, herbu Lis. W 1414 r. dziedzice, wystawiwszy kościół drewniany pw. Wniebowzięcia NMP i św. Agnieszki, wystarali się u pry­masa Mikołaja Trąby o erygowanie filii par. Goryń, z siedzibą dla księdza. Kolejny kościół, fundacji Hieronima Piaseckiego starosty gieranowskiego i jego żony Anny, powstał w 1644 r. Był drewniany i kryty gontem. Konsekrował go w 1637 r. bp Stanisław Starczewski. Kościół ten służył parafianom katolikom z Jedlińska, gdy ich kościół został zajęty przez arian od połowy XVI do początku XVII w.. Kościół był zniszczony i został rozebrany w 1847 r. Do 1881 r. para­fianie uczęszczali do Piaseczna, gdzie był kościół przy cmentarzu grzebalnym. Obecny kościół pw. Nawiedzenie NMP, według projektu Antoniego Kacpra Wąsowskiego (Wąsowicza) z Ra­domia, zbudowany został w latach 1879-1881 staraniem ks. Pawła Pawłowskiego. Poświęcił go w 1881 r. ks. Jan Kloczkowski, proboszcz z Jedlińska, a konsekrował go w 1920 r. bp Paweł Kubicki. W 1969 r. był restaurowany. Stanowi obiekt jednonawowy, zbudowany z cegły.

Do parafii należą: Bartodzieje, Lisów, Piaseczno, Wola Bierwiecka.