ODROWĄŻEK - Parafia pw. Przemienienia Pańskiego

Święta zniesione: 09:00 , 17:00 zima - 16.00,
Dni powszednie: 08:00 lub 17.00 (16.00 zima),

Rys historyczny:

Miejscowość ta od XIV w. nazywana była Odrowążek dla odróżnienia od Odrowąża Starego (gniazda rodu Odrowążów), do którego należał pod względem kościel­nym. Kościół drewniano-murowany powstał tu w 1948 r. Duszpasterstwo w niedziele sprawo­wali od 1953 r. księża z Odrowąża. W 1957 r. zamieszkał tu duszpasterz - ks. Tadeusz Kwiecień. W roku następnym, 17 kwietnia, bp Jan Kanty Lorek erygował tu parafię. W tym czasie do­budowano do kościoła drewnianą przybudówkę oraz zakrystię. Świątynia została powiększo­na w 1971 r., a dwa lata później konsekrowana pw. Przemienienia Pańskiego przez bp. Piotra Gołębiowskiego. W 1976 r. podjęto malowanie wnętrza świątyni. W znacznej części kościół spłonął latem 1993 r. Odnowiono go staraniem całej diecezji i miejscowych parafian w roku następnym. Po odnowieniu poświęcił go 3 lipca 1994 r. bp Adam Odzimek. Obecny kościół jest budowlą kamienno-ceglaną z elementami drewnianymi.

Do parafii należą: Kopcie, Kucębów Borek, Kucębów Dolny, Kucębów Górny, Kucębów Odcinek, Odrowążek, Odrowążek Nowy, Szałas, Włochów Nowy