KOŃSKIE - Parafia pw. św. Anny

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 11:30, 16:00 Wielki Post, maj, paźdz.,
Święta zniesione: 08:00 , 18:00(17.00 zima),
Dni powszednie: 07:30 poniedziałek, wtorek, 18:00pozostałe dni (17.00 zima,

Rys historyczny: W dzielnicy Końskich zwanej dawniej Kościółki, Kościeliska, obecnie zaś Browary, zbudowano około 1770 r. kościół pw. św. Jana Chrzciciela, z fundacji Jana Fajgla, burgrabiego krakowskiego. Poświęcono go w 1778 r. Był on kaplicą dworską, a nabożeństwa były celebrowane dla rodziny Małachowskich, następnie Tarnowskich. Około 1820 r. władze carskie przeznaczyły kościół na arsenał, skład broni i amunicji dla miejscowego garnizonu wojskowego. Po ośmiu latach ks. Antoni Zwoleński, proboszcz konecki, odzyskał świątynię nazywaną kościo­łem cmentarnym, bo w jego sąsiedztwie od 1777 r. był urządzony cmentarz grzebalny. W 1913 r. kościół uległ częściowemu zniszczeniu na skutek pożaru, odbudowano go w 1918 r. staraniem hr. Anny z Branickich Tarnowskiej. Od tej też pory zaczęto używać drugiego tytułu: św. Anny. W cza­sie odbudowy umieszczono w głównym ołtarzu kopię obrazu Matki Bożej Dzikowskiej, ofiaro­waną przez hr. Zdzisława Tarnowskiego. Po II wojnie światowej kościołem św. Anny i św. Jana zaopiekowała się parafia. Dla wygody okolicznych mieszkańców od 1970 r. sprawowano w nim Msze Święte w niedziele, a potem w dni powszednie, a także wszelkie nabożeństwa okresowe. Pa­rafia erygowana została 5 listopada 1986 r. przez bp. Edwarda Matersldego. W latach 1994-1996, staraniem ks. Czesława Bieńka, dokonano zmian w celu zwiększenia powierzchni użytkowej ko­ścioła. Kościół jest jednonawowy, murowany z kamienia.

Do parafii należą: Końskie - ulice: Browarna, Cicha, Działkowa, Folwarczna, Górna, Izabelowska, Jasna, Kościeliska, Krzywa, Nowa, Ogrodowa, Party­zantów (od ul. Browarnej), Rzeczna, Słoneczna, Wschodnia, Źró­dlana; miejscowości: Izabelów, Stadnicka Wola.