POMYKÓW - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 12:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 18:00 (17.00 jesień - zima),
Dni powszednie: 18:00(jesień zima godz. 17.00),

Rys historyczny: Pomyków stanowił ważny ośrodek Staropolskiego Okręgu Przemysło­wego. W XVIII w. istniała tu fabryka broni (pierwsza taka w Polsce) i sprzętów żelaznych, a potem powozownia i papiernia. Pod względem kościelnym od średniowiecza Pomyków nale­żał do parafii Końskie. W 1978 r. po dłuższych bezskutecznych zabiegach uzyskano dzierżawę niewielkiego drewnianego domku, który adaptowano na kaplicę i salę katechetyczną. Parafia pw Podwyższenia Krzyża Świętego została erygowana 18 grudnia 1994 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonych wiosek parafii św. Anny w Końskich. Kościół zbudowany zo­stał w latach 1987-1994 staraniem ks. Czesława Bieńka, a poświęcił go 14 września 1992 r. bp. E. Materski. Jest to budowla wzniesiona z czerwonej cegły.

Do parafii należą: Czerwony Most, Górny Młyn, Koczwara, Piła, Pomyków, Szabelnia

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109