BRZÓZA - Parafia pw. św. Bartłomieja

ks. mgr Krzysztof Katana

ks. mgr Karol Borkowicz Wikariusz

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 12:00 , 16:00 ,
Święta zniesione: 08:00 , 10:00 , 16:00październik - kwiecień, 17:00 maj - wrzesień,
Dni powszednie: 07:00 , 07:30 , 16:00 październik - kwiecień, 17:00 maj - wrzesień,

Rys historyczny: Parafia Brzóza powstała w okresie między 1470 a 1529 r. Pierwotny ko­ściół drewniany pochodzący z przełomu XV/XVI w. został zniszczony w 1656 r. przez Szwe­dów. Kolejny wybudowany został w 1660 r. z drewna lasów królewskich staraniem ks. Grzego­rza Rojka. W roku 1773 rozbudowano go staraniem ks. Jakuba Górskiego. Poświęcenia dokonał 24 maja 1781 r. biskup inflancki Józefa Kossakowskiego. Kościół spłonął 6 października 1845 r. w ogromnym pożarze Brzózy. W tym czasie, do 1855 r., sprawowano nabożeństwa w ocalonym murowanym skarbcu, do którego dobudowano murowaną szopę. Kościół obecny jest z fundacji Adama i Zofii ze Starzeńskich Ożarowskich i zbudowany według projektu arch. Ignacego Leopol­da Essmanowskiego w latach 1854-1856 staraniem ks. Ignacego Millera. W roku 1866 bp Michał Józef Juszyński konsekrował kościół. W wyniku walk w latach II wojny światowej, zwłaszcza na przyczółku magnuszewskim, świątynia została znacznie zniszczona i ograbiona. W tym czasie przez kilkanaście miesięcy na przełomie lat 1944/45 ludność została wysiedlona z Brzózy. Admi­nistrator parafii zamieszkał w Cecylówce i tam sprawował nabożeństwa. Ten stan trwał do chwili rozminowania Brzózy i powrotu ludności. Kościół w Brzózie odbudowano w latach 1944/45-48. Kościół jest murowany z cegły, tynkowany, malowany, neogotycki, jednonawowy, halowy.

Do parafii należą: Adamów, Brzóza, Działki Brzózkie, Maciejowice, Sewerynów, Stani­sławów, Ursynów, Wólka Brzózka