KOZIENICE - Parafia pw. Świętego Krzyża

ks. mgr Wiesław Janowski Wikariusz

ks. mgr Rafał Kalbarczyk Wikariusz

ks. mgr Łukasz Pyszczek Wikariusz

Niedziela i Święta: 07:00 , 09:00(kaplica w Augustowie), 09:00 , 10:30 , 12:00 , 14:00 (VII i VIII w kaplicy), 18:00 ,
Święta zniesione: 07:00 , 09:00 , 10:30 , 18:00 ,
Dni powszednie: 06:30 , 07:00 , 17:30 , 18:00 ,

Rys historyczny: Pierwszy kościół drewniany był z fundacji Władysława Jagiełły i po­wstał w 1394 r. Spłonął on jednak w 1410 r. w wyniku napadu wojsk księcia Witolda. W 1557 r. został odbudowany i uposażony przez Zygmunta Augusta. Należał do par. Wargocin (dziś die­cezja siedlecka) do 1559 r. W połowie XVI w. prawdopodobnie powstała parafia. Kościół został spalony w 1657 r., a odbudowany był w 1677 r. Kolejna drewniana świątynia została zbudowa­na w 1754 r., a rozebrana w 1869 r. Obecny kościół pw. Świętego Krzyża zbudowano w latach 1868-1869 staraniem ks Józefa Khauna, a konsekrował go w 1869 r. bp Józef Michał Juszyński. Odnowienia świątyni dokonano w 1887 r. Polichromię wykonał art. Zdzisław Jasiński.

Do parafii należą: Kozienice (oprócz osiedla Energetyków), Aleksandrówka, Augu­stów, Cudów, Dąbrówki, Holendry, Janów, Kępa Wólczyńska, Ko­ciołki, Nowiny, Przewóz, Wójtostwo, Wólka Tyrzyńska, Wymysłów.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109