ŚWIERŻE GÓRNE - Parafia pw. św. Jakuba Ap.

Świerże Górne 56
26-900 Świerże Górne p. Kozienice
gmina: Kozienice
powiat: kozienicki
województwo: mazowieckie

DEKANAT KOZIENICKI
+48 48 614 76 24; +48 48 614 73 58

ks. Andrzej Mizak

ks. mgr Sylwester Kosior Wikariusz

Niedziela i Święta: 07:00 , 09:00 , 10:30(kaplica w Piotrkowicach), 12:00 , 16:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 17:00 , 17:30 ,

Godziny kancelarii: w dni powszednie - od 8.00 do 9.00 i od 18.00 do 19.00.

Rys historyczny: Pierwotny kościół drewniany i parafia wzmiankowane są w 1191 r., jako uposażenie kolegiaty sandomierskiej. Kolejny kościół drewniany, wzniesiony przez Jakuba Drzewickiego herbu Ciołek, kustosza sandomierskiego, istniał w XV w. W 1744 r. bp Michał Kunicki, sufragan krakowski ufundował nowy kościół drewniany, który został znacznie znisz­czony podczas I wojny światowej. Odnowiono go wysiłkiem parafii i staraniem ks. Antoniego Kuśmierskiego, jednak rok 1944 przyniósł ponowne doszczętne zniszczenie świątyni. Kaplica tymczasowa dla potrzeb duszpasterstwa na miejscu spalonego kościoła była wzniesiona już w następnym roku. Obecny kościół pw. św. Jakuba Apostoła, według projektu arch. Władysła­wa Pieńkowskiego, zbudowany został w latach 1950-1965 staraniem: ks. Romana Żywczyka, ks. Jana Stępnia i ks. Adama Sochy. Poświęcił go 4 lipca 1966 r. bp Piotr Gołębiowski. Jest bu­dowlą trójnawową, wzniesioną z kamienia i czerwonej cegły.

Do parafii należą: Antoniówka Świerżowska, Chinów, Holendry Kuźmińskie, Ho­lendry Piotrkowskie, Kępa Bielańska, Kuźmy, Majdany, Nowa Wieś, Opatkowice, Piotrkowice, Świerże Górne, Wilczkowice Górne.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109