STĄPORKÓW - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

Święta zniesione: 09:00 , 10:30 , 18:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 17:30 , 18:00 ,

Rys historyczny:

Kanclerz Jan Małachowski wzniósł w 1827 r. w Stąporkowie wielki piec. Potem miejscowe dobra przeszły w ręce Tarnowskich. Prawa miejskie Stąporków uzyskał w 1967 r. Plac dla celów kościelnych został podarowany przez hr. Juliusza Tarnowskiego z Koń­skich w 1908 r. Na tym miejscu powstała w początku lat trzydziestych XX w. kaplica dojazdowa z parafii Czarna. Parafia została erygowana 24 lipca 1958 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wy­dzielonych miejscowości parafii Czarna, Odrowąż i Niekłań. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, według projektu arch. Stanisława Marzyńskiego z Warszawy, zbudowany został w latach 1957­-1965, dzięki darom z parafii, diecezji i od ofiarodawców z zagranicy, staraniem księży: Adama Sochy i Józefa Słabego. Kościół jest budowlą trójnawową, zbudowaną z piaskowca.

Do parafii należą: Stara Góra, Stąporków - ulice: Cicha, Chopina, Dr Anki, Górna, Gór­nicza, Gutów, Konecka, Konopnickiej, Kościuszki, Krasińskiego, Lipowa, 1 Maja, Mickiewicza, Miła, Moniuszki, Nieborowska, Niekłańska, Norwida, Odlewnicza, Partyzantów, Piaskowa, Piłsudskie­go, Prusa, Rzeczna, Reymonta, Sienkiewicza, Słowackiego, Spacero­wa, Staszica, Pl. Wolności, Wspólna, Żeromskiego.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109