CIEPIELÓW - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Niedziela i Święta: 08:30 , 10:00 , 12:00 , 15:00 ,
Święta zniesione: 08:30 , 16:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 07:30 ,

Rys historyczny: Parafia została erygowana przed 1326 r. Z tego czasu pochodził pier­wotny kościół drewniany. Kolejny, także drewniany, z 1512 r. był z fundacji Jakuba Ciepielow­skiego. Następny drewniany pochodzący z 1752 r. fundowała księżna Konstancja Sanguszkowa z Denhoffów. Ten kościół został zniszczony podczas I wojny światowej. Wtedy wybudowano prowizoryczną kaplicę i rozpoczęła się budowa obecnego kościoła według projektu arch. Ste­fana Szyllera z Warszawy. Zbudowano go w latach 1922-1942 staraniem ks. Ludwika Barskiego z fundacji parafian oraz dzięki dotacji państwowej. W 1959 r. bp Piotr Gołębiowski konsekro­wał tę świątynię. Kościół jest murowany z cegły palonej, w stylu neobarokowym.

Do parafii należą: Anusin, Ciepielów, Ciepielów Kol., Ciepielów Stary, Chotyze, Dą­browa, Gardzienice Kol., Gardzienice Stare, Kałków, Kawenczyn, Pcin, Ranachów, Ranachów B, Rekówka, Świesielice, Wólka Dąbrowska.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109