SOLEC n. WISŁĄ - Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

ks. dr Krzysztof Maj

ks. mgr Jarosław Grabka Wikariusz

ks. prał. Tadeusz Gębka Rezydent

Niedziela i Święta: 07:30 , 09:00 kaplica w Woli Soleckiej, 10:30 , 12:00 , 16:00 ,
Święta zniesione: 08:00 , 10:00 , 16:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 17:00październik, 18:00maj i czerwiec,

Rys historyczny: Nazwa miejscowości pochodzi od prowadzonego handlu solą. Według legendy najstarsza wzmianka dotyczy wskrzeszenia Piotrawina w 1078 r. przez św. Stanisła­wa, biskupa krakowskiego. W XI w. Solec stanowił gród arcybiskupów gnieźnieńskich, potem własność bożogrobców z Miechowa, od 1325 r. własność królewską i w tym czasie lokowane zostało miasto przez Władysława Łokietka. Kazimierz Wielki zbudował gotycki zamek, który był przekształcony w XVII w. przez Krzysztofa Zbaraskiego na rezydencję renesansową. Mia­sto, zniszczone w wyniku najazdów szwedzkich, podupadło, a prawa miejskie utraciło w 1869 r. Kościół pierwotny istniał przy rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich. Parafia powstała praw­dopodobnie w XIII w. Murowana kaplica zamkowa pw. Wniebowzięcia NMP była zbudowana przez Kazimierza Wielkiego w 1370 r., a następnie przekształcona w kościół parafialny. Ten był trzykrotnie palony i odbudowywany: przez ks. Macieja Becha w XVI w., przez księcia Krzysz­tofa Zbarskiego w 1604 r. i wtedy też konsekrowany, w 1825 roku przez hrabiego Matuszewicza. Kościół jest w stylu gotyckim, wzniesiony z kamienia i cegły. W latach 1976-1999 kościół restaurowano i odnowiono staraniem ks. Tadeusza Gębki.

Kościół poklasztorny pw. św. Stanisława jest z fundacji księcia Krzysztofa Zbarskiego. w stylu wczesnobarokowym z 1626 r. Pracowali przy nim ojcowie reformaci aż do kasaty, po­tem przejęła opiekę nad świątynią parafia. Wtedy też część klasztoru, ogród i ziemię przekazano szkole, późniejszemu Seminarium Nauczycielskiemu. Świątynia była remontowana i konser­wowana w latach 1995-1996 przez zespół z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa. Poświęcenia dokonał 3 listopada 1996 r. bp Stefan Siczek. Generalny remont dokonał się dzięki staraniom ks. Tadeusza Gębki. Kościół jest budowlą jednonawową, orientowaną, wzniesioną z ciosu.

Kościół pw. św. Barbary na cmentarzu pochodzi z końca XVI w. Generalny remont odbył się w latach 1990-92, staraniem ks. Tadeusza Gębki. Kościół jest modrzewiowy, konstrukcji zrębowej, orientowany.

Kościół pw. św. Stanisława na tzw. Kępie istniał pierwotnie w XIV w. Obecny murowany pochodzi z wieku XVIII. Został zniszczony w czasie działań wojennych w 1944 r., a następnie częściowo - mury i prezbiterium - był zabezpieczony w 1981 r. Jest świątynią orientowaną, wzniesioną z kamienia łamanego.

Do parafii należą: Boiska, Dziurków, Kalinówek, Kolonia Nadwiślańska, Kolonia Raj­ska, Kłudzie, Przedmieście Bliższe, Przedmieście Dalsze, Raj, Sad­kowice, Solec, Wola Solecka, Wola Solecka Kol., Wólka