TARŁÓW - Parafia pw. Świętej Trójcy

Niedziela i Święta: 08:30 , 10:00 , 11:30 , 16:00 ,
Święta zniesione: 08:30 , 10:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 08:00 , 16:00 ,

Rys historyczny: Tarłów jest miastem założonym w 1550 r. przez Andrzeja Tarłę na części wsi Szczekarzewice. W początku XVII w. należał do Oleśnickich, a pod koniec XVII w. do Denhoffów. Mocno zniszczony został podczas wojen szwedzkich w XVII w. i wskutek pożaru w 1851 r. Prawa miejskie utracił w 1869 r. Andrzej Tarło ufundował zbór prawdopodobnie kalwiński w po­łowie XVI w., w czasach panowania Zygmunta Augusta. Pierwotny drewniany kościół katolicki i parafia powstały pod koniec XVI w. Obecny pochodzi z XVII w., a konsekrowany był w 1655 r. Kościół kilkakrotnie restaurowano m.in. po 1782 r. przebudowano fasadę. Kościół jest w stylu wczesnobarokowym, orientowany, wzniesiony z cegły i kamienia. Fasada główna ujęta jest po bokach wieżami, w drugiej kondygnacji znajduje się wnęka z rzeźbą Trójcy Świętej.

Do parafii należą: Cegielnia, Ciszyca Dolna, Ciszyca Górna, Ciszyca Kol., Ciszyca Przewozowa, Dąbrówka Kol., Dorotka, Hermanów, Jadwigów, Julia­nów, Kozłówek, Leśne Chałupy, Potoczek, Tarłów, Tomaszów, Wól­ka Lipowa, Wólka Tarłowska.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109