TYMIENICA - Parafia pw. św. Tekli

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 12:00 ,
Święta zniesione: 10:00 , 12:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:30 (17.00 maj; 16.00 paźdz.,

Rys historyczny: Tymienica powstała prawdopodobnie w XVI w. jako posiadłość rodowa Tymińskich. W XVII w. stanowiła własność Stanisława Witkowskiego, kasztelana sandomier­skiego, a potem kolegium pijarskiego w Radomiu. Pod względem kościelnym należała do para­fii Ciepielów. Drewniana kaplica dworska pw św. Tekli istniała w XVIII w. Duszpasterstwo stałe sprawowane jest od 1 sierpnia 1908 r., kiedy to zamieszkał przy kaplicy ks. Józef Wieczorek. Parafia została erygowana w 1920 r. przez bp. Mariana Ryxa. Początkowo za świątynię służyła kaplica, przy której duszpasterstwo sprawował ks. Józef Wieczorek. Kościół, według projektu arch. Jana Borowskiego z Wilna, był budowany w latach od 1911 - z przerwą w latach I wojny światowej - do 1930 r., staraniem ks. Stanisława Knapika i ks. Władysława Pieniążka. Podczas II wojny światowej zburzono wieżę i zniszczono wnętrze kościoła. Po wojnie był on odbudowy­wany i upiększany. Konsekracji świątyni dokonał w 1966 r. bp Piotr Gołębiowski. Kościół był restaurowany w 1970 r. Jest budowlą jednonawową, wzniesioną z czerwonej cegły.

Do parafii należą: Karolów, Niemieryczów, Siekierka Nowa, Siekierka Stara, Tymieni-ca Nowa, Tymienica Stara, Wysocin, Zajączków.