WIELGIE - Parafia pw. Bożego Ciała

Święta zniesione: 07:00 , 09:30 , 16:00 ,
Dni powszednie: 06:30 ,

,

Rys historyczny: Kościół pierwotny pw, Bożego Ciała był fundowany wraz z erygowaniem parafii w 1414 r. przez Janusza, Jana i Zbigniewa Oleśnickich. Konsekrowany został w 1544 r. W XVI w. został zniszczony. Kolejny kościół pochodził z końca XVII w., restaurowany był w 1744 r. W roku 1871 dobudowano murowaną zakrystię od północy i kruchtę od za¬chodu. Restaurację świątyni podjęto w 1978 r. Kościół jest budowlą drewnianą i orientowaną.

Od 1993 r. nie jest używany. Nowy kościół, według projektu arch. Zygmunta Koczonia, zbudowany został w latach 1989-1997 ze składek parafian, staraniem ks. Mieczysława Marchewki. Poświęcił go 15 sierpnia 1990 r. bp Marian Zimałek. Kościół jest trójnawowy, wzniesiony z czerwonej cegły. Kościół pw. św. Wojciecha na cmentarzu powstał w XVI w. Jest obiektem orientowanym, jednonawowym, zbudowanym z cegły.

Do parafii należą: Bąkowa, Borowiec, Edwardów, Kosów, Kunegundów, Łaziska, Marianki, Wielgie