ZEMBORZYN - Parafia pw. św. Mikołaja bpa

Niedziela i Święta: 09:00 , 12:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 17:00(zima 16.00),
Dni powszednie: 17:00(zima 16.00),

Rys historyczny: Zemborzyn w połowie XV w. stanowił własność królewską. Pierwotny kościół drewniany pw. św. Mikołaja był wzniesiony i uposażony około 1343 r. z fundacji Dominika Jawen, wojskiego ziemi lubelskiej. Parafia została erygowana około 1348 r. przez biskupa krakowskiego Bodzantę. W 1613 r. Zemborzyn, zarządzeniem biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego, stał się filią parafii Tarłów. Kolejny drewniany kościół powstał w 1778 r. zbudowany staraniem ks. Ludwika Zbrożka. W 1877 r. był gruntownie odnowiony i rozbudowany stara¬niem parafian i ks. Feliksa Horodyskiego. Obecna świątynia, według projektu arch. Stefana Wąsa i Leona Kruszewskiego, była budowana w latach 1919-1924 staraniem ks. Jana Słowikowskiego i ks. Stanisława Knapika. Konsekrował ją w 1930 r. bp Paweł Kubicki. Jest budowlą jednonawową, wzniesioną z białego kamienia.

Do parafii należą: Janów, Przymiarki, Zemborzyn Błonie, Zemborzyn Gościniec, Zemborzyn Kol., Zemborzyn Kościelny, Zemborzyn Nowy, Zemborzyn Nowiny, Zemborzyn Stary, Zemborzyn Zawodzie, Żabno.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109