KRAŚNICA - Parafia pw. św. Wojciecha

Niedziela i Święta: 08:00 , 10:00 , 12:00 ,
Święta zniesione: 09:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:00 ,

Rys historyczny: Parafia jest z fundacji Kraśnickich, herbu Rawicz. Erygowana była przed 1470 r. i z tego okresu pochodził pierwotny kościół drewniany. Kolejny drewniany był wznie­siony około 1521 r. Ta trzynawowa świątynia została rozebrana w 1917 r. Istniejąca obecnie na cmentarzu przykościelnym kaplica pw. św. Wojciecha pochodzi z materiału po tymże. Obec­ny kościół pw. św. Wojciecha zbudowany został według projektu arch. Alfreda Bąkowskiego, z fundacji parafian i rodziny dziedziców Bąkowskich oraz pielgrzymów kompanii warszawskiej. Kamień węgielny pod tę świątynię położono 12 października 1897 r. Budowa trwała w latach 1899-1904 staraniem ks. Kazimierza Podwysockiego. W 1920 r. konsekracji świątyni dokonał bp Paweł Kubicki. Kościół jest budowlą w stylu neogotyckim. wzniesioną z piaskowca.

Do parafii należą: Antoniów, Dąbrówka, Dęba, Dęborzeczka, Kraśnica, Modrzew, Modrzewek, Ziębów.