LIBISZÓW - Parafia pw. św. Mikołaja

Niedziela i Święta: 07:30 , 09:00 , 10:30 , 12:00 ,
Święta zniesione: 07:30 , 09:00 , 18:00 ,
Dni powszednie: 07:00 , 07:30 ,

Rys historyczny: Libiszów stanowił gniazdo rodu Libiszowskich, herbu Wieniawa. Parafia została tu erygowana przed 1442 r., z tego też okresu pochodził pierwotny drewniany kościół pw. św. Mikołaja, św. Małgorzaty i św. Katarzyny. Zapewne kolejny drewniany modrzewio­wy, nie konsekrowany, spłonął w 1919 r. Obecna świątynia pw. św. Mikołaja, według planów arch. Stefana Szyllera z Warszawy, była budowana w latach 1910-1925 staraniem ks. Jana Kołdy ks. Romana Ścisłowskiego. W 1919 r. podczas pożaru kościoła drewnianego została zniszczona jedna ściana budowanej świątyni. Konsekrował kościół w 1925 r. bp Paweł Kubicki. Świąty­nię odnawiano w 1971 r. Jest ona obiektem trójnawowym, wzniesionym z kamienia ciosanego w stylu neogotyckim.

Do parafii należą: Brzóza, Buczek, Idzikowice, Kruszewiec, Kruszewiec Kol., Libiszów, Libiszów Kol., Międzybórz, Sobawiny.

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109