SOŁEK - Parafia pw. św. Barbary

Niedziela i Święta: 09:00 , 11:30 , 15:00 ,
Święta zniesione: 10:00 , 17:00 ,
Dni powszednie: 07:30 lub 17 (16.00 zima),

(Zabytkowy kościół w Sołku przed pożarem w 2008 r.)

Odbudowany kościół w Sołku (fot. ks. Z. Niemirski / Gość Niedzielny)

Rys historyczny: Pierwotny kościół drewniany był fundowany w 1445 r. przez Mszczuja ze Skrzynna herbu Łabędź, starostę opoczyńskiego. Parafia o nazwie Damniewice albo Damujowice została erygowana 14 lipca 1445 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego Kota dla mieszkańców i służby zamku królewskiego Damniewice i ludności pobliskiej wsi Wygnanów. Została ona uposażona dziesięcinami z Gielniowa oraz Kszczonowskiej Woli. W połowie XVI w. parafia przestała istnieć, prawdopodobnie wskutek zniszczenia zamku i okolicy przez Szwedów oraz rozwoju Gielniowa lokowanego jako miasto. Ponownie została erygowana pod nazwą Sołek (Damujowice już nie istniały) w połowie XVIII w. Około 1675 r. wybudowano kościół pw. św. Barbary, ale wzniesiono go w innym miejscu niż pierwotny. W XIX w. dobudowano do niego kaplicę. W latach 1930-1932 kościół rozbudowano, a w 1957 r. restaurowano. W lutym 2008 roku ten zabytkowy kościół doszczętnie spłonął. Na fundamentach spalonej świątyni wybudowano nowy murowany kościół wzorowany na poprzednim. Poświęcenia nowego kościoła dokonał biskup Henryk Tomasik 4 grudnia 2010 r.

Do parafii należą: Sołek, Zameczek, Trzebina, Wygnanów, Wólka Karwicka, Giełzów (część wioski, reszta do par. Radzice).

Czytelnia

Warning: Creating default object from empty value in /strona/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109