DRZEWICA - Parafia pw. św. Łukasza

Święta zniesione: 07:00 , 08:30 , 10:00 , 17:00(16.00 zima),
Dni powszednie: 06:30 , 07:00 , 17:00 ,

Rys historyczny:

Drzewica została nadana w XIII w. przez księcia Konrada Mazowiec­kiego komesowi Gosławowi. Stał się on protoplastą rodu Drzewickich, herbu Ciołek. Parafia została erygowana w 1315 r. Syn Gosława, Wojciech, wybudował tu pierwszy kościół w 1321 r. z ciosu kamiennego i cegły. Magdeburskie prawa miejskie Drzewica otrzymała od Włady­sława Jagiełły 5 maja 1429 r. Prymas Maciej Drzwicki przebudował w latach 1527-1535 zamek pochodzący z czasów Kazimierza Wielkiego i sprowadził z Rzymu relikwie św. Jana Chryzo­stoma. Anna Drzewicka z Bąkowca ufundowała w 1630 r. klasztor i kościół pw. św. Stanisława bp. i sprowadziła siostry bernardynki. Zbór ewangelicki fundacji Drzewickich istniał w dru­giej połowie XVI i w początkach XVII w. W 1655 r. Szwedzi doszczętnie spalili i splądrowali Drzewicę, zbezcześcili relikwie św. Jana Chryzostoma i zrabowali srebrny relikwiarz. Klasztor i kościół zostały zniszczone przez pożar w 1675 r., a ruiny rozebrano w roku 1803. Siostry przeniosły się do zamku, a po jego spaleniu się w 1814 r., przeniosły się do klasztoru na Górze św. Katarzyny. W 1785 r. Stanisław August Poniatowski potwierdził dawne przywileje i nadał nowy dotyczący sprowadzenia rzemieślników i utworzenia cechów rzemieślniczych. To dało początek przemysłowi, co stało się z czasem źródłem utrzymania mieszkańców miasta i oko­licy. 18 lipca 1787 r. przebywał tu Stanisław August Poniatowski, a 12 listopada 1794 r. zatrzy­mały się w Drzewicy dywizje gen. Henryka Dąbrowskiego. Po powstaniu styczniowym - ze względu na poparcie mieszkańców dla idei powstania i zaopatrywanie powstańców w broń przez Kuźnice Drzewickie - miasto utraciło prawa miejskie. Kościół parafialny pw. św. Łukasza pochodzi z XV w., a konsekrowany był w 1460 r. W latach 1909-1914 został przebudowany we­dług projektu arch. Jarosława Wojciechowskiego z Warszawy, staraniem ks. Franciszka Sobótki. Nowa świątynia została konsekrowana 21 sierpnia 1912 r. przez bp. Mariana Ryxa. Kościół jest budowlą wzniesioną na planie krzyża, orientowaną, zbudowaną z czerwonej cegły. Ze starej części gotyckiej zachowana jest dawna nawa kościoła.

Do parafii należą: Augustów, Brzustowiec, Dąbrówka, Drzewica, Jelnia, Krzczonów, Strzyżów, Zakościele, Zychorzyn (część wsi), Żardki, Żdżary.